5 rad, jak začít šetřit a ušetřit
Odborníci na finance radí, že se dají šetřit peníze nezávisle na výši vaší výplaty.Když neumíte šetřit na prahu dospělosti, je to něco jiného, než když vám to stále nejde třeba ve 30 letech a později. Proč je vlastně třeba se to naučit, je jasné, dá vám to možnost lépe a spokojeněji žít. Budete vědět, že máte vždy nějakou rezervu, takže když se vám rozbije lednička či pračka, nebo navíc přijdete o práci, nebudete si nikdy muset peníze půjčovat a v pohodě to vždy zvládnete. Jindy třeba můžete jet na dovolenou. Pokud máte co dělat, abyste vystačili s výplatou, se vám asi myšlenka na dávání peněz stranou zdá dost absurdní. Podle finančních expertů je možné vždy něco málo ušetřit.
Konec výmluvám a podrobný přehled
Neodkládejte to, nebo nezačnete šetřit nikdy. Pokud si říkáte, že nevíte, jak začít, a že vyděláváte málo peněz, výmluvy nic nezmůžou. Tím, že se budete neustále dokola vymlouvat a stát stranou od svých problémů, svoji budoucnost si nikdy nezajistíte. Myslíte si, že doopravdy víte, kam plynou všechny ty vaše rodinné příjmy? Rodina je stejná jako vaše podnikání. Pokud chce firma ušetřit, musí vždy nejdřív vědět, kde bude toto snížení nákladů efektivní. To samé je, když jde o rodinný rozpočet. V něčem se dá dost dobře ušetřit, někde se dá naopak efektivněji hospodařit. Proto si udělejte finanční bilanci. V ní zjistíte, kolik a za co utrácíte a vydáváte své peníze. Pak budete mít svůj rodinný rozpočet a výdaje pod mnohem větší kontrolou.
Seznam výdajů a cílů
Vytvořte si podrobnější seznam a pár týdnů i měsíců si zapisujte každý výdaj. Kávu, noviny i žvýkačky. Teprve tento podrobný seznam vám ukáže, kam vaše peníze mizí. Kolik peněz vás stojí restaurace, kouření, kosmetika, oblečen, sladkosti, ale i jídlo, nájem a podobně. Objevíte prostor, kde můžete dost ušetřit. Před každou koupí si budete muset položit otázku, zda si to nekupujete zbytečně. Můžete vykouřit méně, vypít méně kávy i piva, nebo kupovat méně bot či sladkostí. Můžete hledat i levnější varianty. Když už víte, kde můžete ušetřit, je dobré si říct, proč to nakonec děláte. Můžete si v internetovém bankovnictví spořicí účty rozdělit na několik částí. Na bydlení, na dovolenou i na důchod. Kolik peněz kam dáte, záleží jen na vašich prioritách. Celých 47 % žen je ochotno poradit se s odborníkem v případě financí. O stavu našich účtů se stále bojíme a stydíme mluvit.