Austenitická ocel jako druh nerezové oceli. Jak se využívá?
Pokud se zajímáte o svět strojírenství, nemusíme vám dlouho říkat, s čím se ve strojírenství pracuje. Jistě víte, že se ve strojírenských firmách, jako je třeba firma MSC MetPro, a. s., hojně pracuje s hutními materiály, které ve strojírenských společnostech prochází tryskáním, rovnáním nebo pálením. Hutní materiály jsou však jednou velkou skupinou, zmiňme si jeden materiál, který je nejvíce využívaný. Tím materiálem je ocel.
S ocelí se setkáte nejen ve strojírenství, ale setkáte se s ní také v kovovýrobě nebo ve stavebnictví, kde se z oceli dělají například různé konstrukce do vysokých budov. Konkrétně s nerezovou ocelí se taktéž hojně setkáme v domácnostech nebo u lékaře, jelikož je z ní vyrobený dřez, příbor nebo třeba skalpel a jiné chirurgické nástroje.
Nerezová ocel jako taková se dělí na několik druhů. Rozlišujeme austenitickou nerezovou ocel, feritickou nerezovou ocel, martenzitickou a duplexní nerezovou ocel. Zaměřme se nyní na tu první, tedy na austenitickou ocel, o které si prozradíme, jek se třeba využívá.
Co je to austenitická ocel
Austenitická ocel je druh nerezové oceli, s nímž se dostaneme do styku nejčastěji. Je tvořena z osmnácti procent chromem, který zvyšuje odolnost vůči korozi. Kromě toho se v austenitické oceli v jaké jediném druhu nerezové oceli vyskytuje také uhlík a nikl.
Austenitickou ocel není možné vytvrdit teplem, je možné ji okrajově zmagnetizovat, čehož docílíme zchlazením. Jak již bylo zmíněno, díky chromu velmi dobře odolává korozi (není však proti korozi imunní).
Jak se austenitická ocel využívá?
Otázkou nyní je, jak se austenitická ocel využívá. Využívá se hlavně v domácnostech nebo na místech, kde se velmi dbá na hygienu. Taktéž se využívá v průmyslu (dobře ses ní pracuje zejména v provozních teplotách, za kterých se snadno tvaruje i svařuje).