Do práce v sukni a můžete se těšit na finanční bonus
Jedna ruská firma nedávno slíbila svým zaměstnankyním zvláštní prémii za to, že přijdou do práce v sukni či šatech a hezky nalíčené a upravené. Odměna měla být okolo 100 rublů denně (asi 36 korun). Firma deklarovala, že cílem bylo umožnit ženám cítit se v práci dobře a užít si svou ženskost. Na sociálních sítích se ale strhla vlna kritiky, která tvrdila, že za celým záměrem stojí pouze snaha „zkrášlit“ pracovní prostředí mužům, kteří by se rádi dívali na poněkud inspirativnější a oku lahodící ženy.
Podpořit ženskost na pracovišti
Akce nazvaná „Maraton ženskosti“ organizovala firma Tatprof, která se specializuje na výrobu hliníkových profilů. Cílem má být zkrášlit pracovní dny. Mluvčí firmy říká, že mnoho žen si do práce automaticky obléká kalhoty a velmi formální až mužské oblečení, aby zapadly do kolektivu a nevyčnívaly. Tato akce má dát dámám možnost nestydět se za svou ženskost a krásu a nebát se vybrat si do práce i sukni či šaty.
Je to prý vynikající způsob, jak podpořit tým pracujících žen, kterých je ve firmě jen asi 30 %. Mluvčí však také dodala, že v žádném případě není zakázáno nosit kalhoty. Do akce se zapojilo 149 žen. Tato iniciativa nicméně vyvolala silnou odezvu na sociálních sítích, kde byla řada diskutujících znepokojena zjevným záměrem firmy prezentovat ženy jako „kus masa“. Ruské feministické hnutí se vůči tomuto způsobu „motivace“ ohradilo a označilo jej za návrat do středověku. Považují takové chování vůči ženám za zcela nevhodné a vyzvalo ženy, aby na nátlak firmy nepřistoupily.
V souvislosti s tím připomněl server Lenta i jinou kuriózní událost. V dubnu si stěžoval u soudu muž, který tvrdil, že jej vzhled soudkyně, která byla výrazně nalíčená, natolik vzrušoval, že se kvůli tomu nemohl soustředit a spor následně kvůli tomu prohrál. Žalobce však se stížností nepochodil a rozhodnutí se v jeho prospěch nezměnilo.