Bitcoin jako nový bezpečný přístav

Stále rostoucí debata o tom, zda se Bitcoin má nebo nemá stát bezpečným přístavem, sílí. S obnovením geopolitického rizika je od zahájení inaugurace prezidenta USA Trumpa rozhodně spousta důvodů, aby investoři hledali útočiště. Byli jsme svědky obchodní války mezi Čínou a USA – tato válka se nejen prodloužila, ale také eskalovala. V konečném důsledku to způsobilo také hospodářský pokles v Německu, 4. světové ekonomice. Díky Brexitu došlo i k otřesu 7. největší světové ekonomiky.

Nebezpečí obchodní války

Obchodní válka vedla nejen ke zpomalení globálního ekonomického růstu, ale také ke zvýšení přeshraničního nepřátelství. Trumpův záměr zvrátit globalizaci v jediném období nebyl překvapením. Americká zahraniční politika se dotkla nejenom Číny, ale také Ruska, Evropy i Íránu. Posun v politické i hospodářské oblasti vedl k nové vlně snižování úrokových sazeb. Nejnovějším krokem byl FED, který poprvé od roku 2008 snížil sazby.

Proč Bitcoin?

Nevyhnutelným výsledkem toho všeho je měnová válka, za kterou může být nakonec zodpovědný sám prezident USA. Při zvažování domácích a zahraničních problémů, kterým čelí stále rostoucí počet států, nebyla potřeba bezpečného přístavu mimo kontrolu vlád a centrálních bank. Se zhoršujícími se ekonomickými podmínkami jsou významnými riziky omezení remitencí fiatových peněz v zahraničí, manipulace s měnovým kurzem a další. Těmto problémům čelí nejen průměrný investor. Instituce se zahraničními operacemi musí také zvážit tyto faktory. Bitcoin je nyní mimo kontrolu vlád a centrálních bank.

Riziko a odměna

Významnou nevýhodou Bitcoinu je jeho volatilita, která na kryptografickém trhu nadále vyvolává chaos. Pro každého, kdo hledá alternativní bezpečné útočiště, jako je zlato a dokonce i Greenback, 10 % výkyvy v týdnu zdaleka nejsou bezpečné. Přestože existuje značná volatilita, existuje také atraktivní prvek pro třídu aktiv, která nemá absolutně žádnou korelaci s jinými třídami aktiv.

 

You may also like...