O zaměstnankyně na krátké úvazky čeští manažeři nestojí
Především pro ženy, které byly na mateřské dovolené, většinou není návrat do práce zrovna jednoduchý. Doba, kterou strávily se svým potomkem, totiž může způsobit, že jim v jejich zaměstnání takříkajíc ujíždí vlak. Prostě ztráta kontaktu s oborem po dobu až tří let se samozřejmě negativně projeví. Vyřešit se to částečnými úvazky, ovšem naše firmy v tomto směru zaspaly doby.
Česká republika zaostává
Když se matka vrací do zaměstnání po mateřské, vyžaduje to od ní hodně úsilí. Žena nemá aktuální informace, určitou dobu jí trvá, než znovu naskočí do pracovního rytmu a ani tak není jednoduché skloubit péči o malé dítě s plným zápřahem v práci. Proto se ženy snaží zapojit do práce dříve než po plných třech letech. Mnohé z nich využívají kratší mateřskou dovolenou. Řešením jsou ale také zkrácené úvazky, jenže Česká republika v tomto ohledu naprosto zaostává.
Jedno místo se dělí mezi víc lidí
Firmy neprojevují zájem, nebudují pozice, kde by se třeba na jednom pracovním místě střídaly dvě ženy s malými dětmi na poloviční úvazek. Podle statistik tak připadá u nás na částečné úvazky pouhých 5,8 % žen, což je opravdu velmi malé číslo. Přitom průměr v EU je 32 %, tedy více než pětinásobek. Ovšem rozhodně to není tím, že by české ženy o zkrácené úvazky zájem neměly, právě naopak. Velice by je uvítaly, protože by to pro ně znamenalo snadnější a pozvolnější návrat do práce. Neztratily by kontakt se svým oborem. Rozhodně jsme pozadu i proti našim východním sousedům, tedy Slovensku. Tam totiž je možné dělené místo, což u nás není. Jde o velice jednoduchý princip, který umožňuje, že se jedno pracovní místo rozdělí mezi větší počet zaměstnanců. U nás ale nic podobného firmy nezavádějí. Přitom by to bylo přínosem i pro ně. Vznikne totiž větší zastupitelnost, ženy se mohou domluvit. Funguje i heslo víc hlav víc ví: Firma na jedno místo získá víc odborníků najednou. Je ale nutné, aby k tomu přistupovali vstřícněji i čeští manažeři.
Zdroje: byznys.ihned.cz