DRFG sází na diverzifikaci zdrojů financování
Vztahy s bankami nebo například řízení cash flow investiční skupiny DRFG. To je hlavní náplní práce Head of Treasury, Hany Cajthamlové. Co prozradila o financování Rusňákovy skupiny a v čem podle ní tkví výhoda dluhopisů?
Řízení financování a cash flow DRFG podle Hany Cajthamlové
„Řízení DRFG není ve srovnání s jinými investičními skupinami jiné nebo nějak specifické. I my získáváme finance z vlastního byznysu, nákupu a následného prodeje stojících aktiv. A samozřejmě také z exitu developerských projektů,“ říká na úvod Hana Cajthamlová.
„Zároveň ale pro projekty DRFG získáváme financování od bank. A mimo vlastní prostředky emitujeme dluhopisy. To je ale o skupině Davida Rusňáka dobře známá věc,“ dodává.
Následně vysvětluje: „Proč tomu tak je? Hlavní důvod plyne z flexibility, kterou u dluhopisů považuji za zřejmě největší výhodu. I ta má však své jasné mantinely stanovené Českou národní bankou. Vždy proto v prospektu přesně uvádíme, na co konkrétně prostředky z dluhopisů jsou, tedy na co konkrétně jsou zaměřené. Čímž deklarujeme naše investiční záměry, které naplňujeme.“
Diverzifikace zdrojů jako strategie financování Rusňákovy skupiny
K financování následně Hana Cajthamlová říká, že u každého developerského projektu skupina Davida Rusňáka zdroje diverzifikuje.
„Dluhopisy zpravidla využíváme na samém počátku. Konkrétně tedy v počátku realizace našeho investičního záměru. V okamžik nákupu pozemku, případně do doby získání stavebního povolení a vzniku projektové dokumentace,“ pokračuje.
Na závěr dodává: „Potom do projektu vždy vstoupí banka. Ta s námi spoludotváří projekt jako takový. A samozřejmě máme v každém projektu vloženy vlastní prostředky.“
Lze tedy říct, že základ strategie financování DRFG je diverzifikace zdrojů. Skupina Davida Rusňáka šla cestou kombinace vlastních peněz, dluhopisů a bankovního financování od samého začátku. A právě tento způsob považuje doposud za zcela správný.
Autor: Michal Pecka