DRFG je zkušeným hráčem na poli investic do nemovitostí

Rozhovor s Patrikem Tuzou, ředitelem realitní divize DRFG

Patrik Tuza zodpovídá za tvorbu a správu portfolia investičních výnosových nemovitostí v rámci divize DRFG Real Estate. Současně aktivně řídí renomovanou brněnskou firmu A PLUS pracující v oblasti architektury, projektování a developmentu. „Budovy, které chceme do portfolia pořídit, jsme doposud zkoumali očima, nyní je vidíme jako obrázek z rentgenu,“ říká ředitel k nové technologické revoluci, kterou jeho obor nyní prožívá. Právě zkušenosti a zázemí A PLUS jsou tak pro DRFG Real Estate přínosné při vyhledávání nových příležitostí a při správě a rekonstrukcích současných nemovitostí. DRFG je investiční skupinou, kterou založil David Rusňák, podle kterého je skupina pojmenována.

drfg

drfg

Jaké zásadní novinky přinesl divizi DRFG Real Estate uplynulý rok?

Ještě než začnu mluvit o nových akvizicích, rád bych zmínil i jiné investice, ty do personálu. Za uplynulý rok jsme investovali hodně energie do začlenění společnosti A PLUS do systému podnikání divize DRFG Real Estate, z čehož těží obě strany. Museli jsme také investovat do softwarové základny. Tato investice se dá shrnout do tří písmen – BIM. Building Information Modeling lze považovat za malou průmyslovou revoluci v projektování a správě staveb. Je to podobná revoluce, jako když se přešlo od kreslení na papír k projektování v systémech CAD. Všechny velké firmy v branži musí tuto technologickou laťku přeskočit. Kdo to neudělá, bude odsouzený k malým projektům. Zato my míříme především k velkým hráčům na realitním trhu, k průmyslově-technologickému developmentu či k office parkům, a tudíž musíme připravit i personál divize tak, aby mohl poskytovat služby na stejné úrovni, jaké jsou mezi velkými společnostmi na mezinárodním trhu standardem.

V čem je software BIM tak přelomový?

Je to technologický skok. Jedná se o nový pohled na projektování a celkový styl práce. Dosud se pracovalo převážně s 2D softwarem, zato software BIM plnohodnotně funguje v 3D prostředí a všechny profese mohou zasahovat do jednoho modelu současně. Když třeba stavař pohne s příčkou, propíše se to do všech dalších technologií a všichni jeho kolegové okamžitě vidí, co tento posun příčky bude znamenat z hlediska celé stavby. Právě tato vnitřní propojenost je na úplně jiné úrovni, než kterou umožňoval dosavadní software. Má to zároveň důležitý přesah do správy portfolia DRFG Real Estate. Ať už se jedná o projekt vzniklý na zelené louce, nebo o překreslení již existující budovy, software na závěr vyexportuje kompletní soupis techniky, která se v dané budově nachází – až do posledního vypínače. Dozvíme se i provozní stav, cenu a odhad životnosti jednotlivých prvků. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, řekl bych, že budovy, které chceme do portfolia pořídit, jsme doposud zkoumali očima, nyní je vidíme jako obrázek z rentgenu.

Předpokládám, že se zároveň jedná o nemalou finanční investici…

To máte samozřejmě pravdu. Do licencí na tento program jsme investovali vysokou sumu, zároveň jsme museli modernizovat i hardware. S novým softwarem se pojí samozřejmě i řada školení, abychom se tento program naučili dokonale využívat.

Stihli už jste tuto moderní technologii využít k přípravě konkrétních projektů?

Máme dva pilotní projekty. Jeden připravujeme pro externího zákazníka ve Znojmě, druhý projekt už se týká portfolia DRFG Real Estate. Jde o rekonstrukci a dostavbu areálu ProStorage v Praze.

Před rokem jste říkal, že cílovou oblastí pro nové akvizice by měl být retail a lehký průmysl. Platí to?

Ano, to platí, ale ještě bych to doplnil o logistiku.

Jakými novými akvizicemi se tedy za poslední rok můžete pochlubit?

Do portfolia jsme získali čtyři domy na Lannově ulici v srdci Českých Budějovic. Jedná se o budovy s renomovanými nájemci na hlavní pěší zóně města. Jde tedy o výbornou lokalitu a zároveň o objekty, které vykazují z hlediska investora velmi dobrá čísla. Navíc se zde nabízí i zajímavá příležitost pro vytvoření bytů a kanceláří v horních patrech. V souvislosti s růstem e-shoppingu roste i návazná potřeba logistiky a dopravy, takže se díváme i tímto směrem. V současnosti jednáme o odkoupení tří velkých logistických areálů ve středních a západních Čechách. Dohromady spravujeme portfolio s celkovou hodnotou přes 2,2 miliardy korun, přičemž jeho velká část byla akvizována právě za poslední rok. Naše plány na investice do dalšího roku jsou ve výši přibližně 2,5 miliardy korun. Bez jakéhokoliv přehánění tak můžeme říct, že z DRFG Real Estate se stal velký hráč na českém realitním trhu. Náš nemovitostní fond za loňský rok prokázal nejlepší výsledky ze všech srovnatelných fondů na domácím trhu. Výnos 5,04 % musel dle mého potěšit každého investora. Věřím, že se nám tento vývoj podaří udržet. Nově jsme navázali spolupráci s OKIN Facility a.s., etablovanou společností, která spravuje portfolio zmíněným velkým hráčům na realitním trhu. A takovýchto renomovaných firem se v tendru sešlo hned několik. Těší nás, že o spolupráci s námi mají tyto zavedené společnosti takový zájem. Je to pro nás zároveň důkaz, že jsme se od vzniku DRFG Real Estate posunuli o pořádný kus vpřed.

DRFG také prozradila svůj záměr na koupi významného obchodního centra – brněnského Futura. Je to stále aktuální?

Ano, zájem o koupi tohoto objektu máme. V současné době jednáme o finální kupní ceně. Prošli jsme řadu analýz a máme jasný plán, jak by se Futurum mělo do budoucna rozvíjet. Rozhodně nechceme toto obchodní centrum jen koupit a nechat je v aktuálním stavu, to by se nám za pár let vymstilo. To je právě přidaná hodnota, o níž se v DRFG Real Estate neustále snažíme. Musíme nejen dobře nakoupit, ale také se dobře starat, protože kdo se přestane starat, ten přestane mít. O portfolio je tedy potřeba neustále pečovat, doplňuje David Rusňák.

Zahájili jste také spolupráci s investiční skupinou Natland. Jak konkrétně bude vypadat?

Založili jsme společnou skupinu Czech Private Capital. DRFG Real Estate bude i nadále investice řídit a objekty poté spravovat s cílem dostat je následně do nemovitostního DRFG fondu. Od spojení se skupinou Natland si slibujeme posílení kapitálu.

Architektonická kancelář A PLUS a potažmo i DRFG jsou spojovány s výstavbou nové hokejové arény Za Lužánkami v Brně. Nelze se tedy nezeptat – jaká je situace nyní?

Koncept haly se posunul k větší multifunkčnosti tak, aby nesloužila jen hokeji, ale i dalším sportům nebo kulturním akcím. Město Brno nyní řeší situaci kolem pozemků. Vznikla také dopadová studie na město a region, podle níž budeme pokračovat. Příprava jde pomalu, ale jistě. Cílem je, aby Kometa Brno zahájila hokejovou sezónu 2021/2022 v nové hale Za Lužánkami.

 

Další související články:

 

Klíčové slova:

DRFG, David Rusňák

Radek Vávra

Radek Vávra

Redaktor magazínu Podnikmag.cz - Ing. Radek Vávra, věk 55 let. Obor: finance a investování je jeho prací a koníčkem již přes 20 let.

You may also like...