Špehování práce na počítači
Pokud pracujete na počítači a váš zaměstnavatel vás má rád pod kontrolou, asi vás zajímá, zda vás může kontrolovat. Řekneme si, zda na to má právo. Klasické sledování pomocí kamer je ve většině případů i právně napadnutelné, u sledování práce na PC je tomu bohužel právě naopak. Zaměstnavatel vás může špehovat, protože zaměstnanec musí svěřené pracovní nástroje včetně zmíněné výpočetní techniky, tedy i PC, používat jen k výkonu zaměstnání a zaměstnavatel si to i podle zákona může ohlídat. Dohled ale nesmí nabourávat vaše právo na soukromí. Zaměstnavatel si rozhodně nemůže dovolit vše, má to totiž své hranice.
Co vám zaměstnavatel může
Monitorování vaší aktivity, jakým způsobem počítač v práci používáte,je v pořádku. Váš zaměstnavatel vás smí monitorovat a své zaměstnance o tom ani nemusí informovat. Může do PC nainstalovat software, který sleduje, jak je počítač používán. Typicky monitoruje použití programů, které jste použili, jak dlouho a podobně. Když si zapnete Solitaire, nebo internetový prohlížeč, zaměstnavatel to pak díky monitorování zjistí a vy z toho můžete mít potíže. Zaměstnavatel rozhodně nesmí shromažďovat soukromé informace. Může vám zakázat používat soukromý email a Facebook, ale nesmí zjišťovat, co na FB děláte, nebo co je obsahem odesílaných a přijímaných zpráv. Jde o narušení soukromí.
Použití pracovního počítače
Použití pracovního počítače k osobním účelům je zcela běžné. Pokud jsou zaměstnanci monitorováni, vůbec to neznamená, že se tím zvýší jejich pracovní výkony a efektivita. Dobře motivovaný a spokojený zaměstnanec kvalitně odvede svou práci, i když se bude pár minut věnovat i něčemu nepracovnímu. Jeho výkony dokáží stoupnout i právě proto. Život ve strachu a pod bičem moc nefunguje. Spokojený zaměstnanec vám zůstane, ten nespokojený bude práci sabotovat a brzy odejde. Rozhodnutí je v kompetenci zaměstnavatele a vše záleží na dohodě. Je-li přístup zaměstnavatele benevolentní a vy toho jako zaměstnanec nezneužíváte, je to fajn.