Co je třeba vědět, než odejdete do důchodu
Na důchod se těší celá řada z nás. Hlavně se na toto období těší ti, kteří mají trochu náročnější práci než ostatní. Do letošního roku jsme si však říkali, že kdo ví, jestli se do důchodu vůbec dostaneme, když se důchodový věk neustále zvyšoval. Nyní je tomu však jinak. Od letošního roku se zavedl takzvaný důchodový strop, což je jakási hranice, které, když dosáhneme, automaticky se staneme důchodcem. Jestliže letos budete mít 65 let, možná byste se o důchod měli zajímat. To hlavní, co je třeba zvládnout a kde je nutné o důchod zažádat, vám nyní prozradíme.
Kdo by však nechtěl vědět, co ho vlastně čeká. Je skvělé, že se důchod každým rokem zvyšuje. Ještě do letoška se důchodová částka zvyšovala o pár set korun, ale letos se zvýšila o hotovou pětistovku, což už je znatelná částka, která z průměrného důchodu o velikosti jedenáct tisíc, udělala krásných dvanáct tisíc korun.
Nyní však už k tomu, co byste měli vědět, než odejdete do důchodu. Zaměří se hlavně ti, kteří hlavně letos odchází do důchodu a neví, co všechno tento odchod obnáší.
Víte, kde se podává žádost o důchod?
Důchod není nic, co by vám bylo přiděleno automaticky. Je třeba si o důchod skutečně zažádat, a to na okresní správě sociálního zabezpečení, a to buď v Praze, nebo v Brně. Je třeba se dostavit osobně – pokud se z jakéhokoliv důvodu osobně nemůžete dostavit, může se za vás dostavit jiná osoba, které však dáte plnou moc.
Víte, co je třeba mít s sebou?
S sebou je třeba mít průkaz totožnosti – dokládají se taky doklady o náhradních dobách pojištění a taky o dobách pojištění, které ČSSZ nemá v evidenci.
Víte, na co nesmíte zapomenout?
Když požádáte o důchod, nesmíte zapomenout toto ohlásit i na zdravotní pojišťovnu. Jelikož jste důchodce, už nemusíte platit zdravotní pojištění, protože ho za vás platí stát. Taky si nezapomeňte říct, jak chcete, aby vám byl důchod vyplácen. Buď si můžete důchod vybírat na poště u bydliště, nebo si ho můžete nechat zasílat na bankovní konto.