Jak nenaletět realitním kancelářím při koupi bytu
Jelikož banky začaly v nedávné době opět zvýhodňovat hypotéky, konkrétně začaly klesat hypotečním úroky, než začnou platit přísnější pravidla, která zajistí, že hypotéku dostane skutečně jen hrstka lidí, zvýšil se o hypoteční úvěry zájem. Tím pádem došlo také ke zvýšení zájmu u realitních kanceláří, které najednou mají opět, co na práci. Pokud v blízké době máte navštívit svůj vysněný příbytek a spolupracujete s realitní kanceláří, mějte se na pozoru. I realitní kanceláře si moc dobře uvědomují, že prodeje bytů či domů od října nebudou tak časté (nebo spíše, že se nebudou mít komu prodávat), snaží se o to, aby nyní prodali co nejvíce. Zkouší proto na zájemce mnohé fígle a triky, před nimiž je dobré mít se na pozoru.
Abyste na první pohled poznali, jestli se jedná o trik či nikoli, prozradíme vám to nejčastější, s čím se zájemci o nové vlastní bydlení potýkají a setkávají. Mnohé fígle jsou skutečně hraniční, ovšem makléři nemají zábrany. Vždyť mají slíbenou provizi, tak proč by neriskovali.
“S rozhodnutím si pospěšte, máme jiné zájemce”
Velmi často se realitní makléři vymlouvají na to, že už zájemce mají. Zkrátka dělají, že jim někdo volá, a následně přijdou s tím, že se ozval zájemce, který je ochoten podepsat smlouvu už nyní. Vás to samozřejmě dožene k rychlému rozhodnutí, mnohdy dokonce i ke zvýšení nabídky. A realitní makléř si posléze mne ruce, protože se mu podařila fantastická koupě, která by se mohla opakovat.
Trik s falešným kupcem jde krásně vidět v amerických filmech, kde se tento fígl velmi často využívá. Bohužel mnozí lidé si myslí, že by se to u nás stát nemohlo, ovšem tento fígl je oblíbený zejména u nás.
“Už se nemovitost prodala, ale máme lepší nemovitost. Menší a dražší, ale lepší”
Dalším velmi častým trikem je to, že realitní makléři si vymyslí fiktivní koupi. Zkrátka čekají, až se pro nemovitost rozhodnete, a pak z nich náhodou vypadne, že už nemovitost byla před hodinou koupena. Ovšem nabídnou vám lepší nemovitost, ovšem často menší a dražší.