Chystáte nový projekt? Poradíme Vám, kterým chybám se vyhnout
Chybami se prý člověk nejlépe učí a k podnikání patří, ale proč některé zásadní chyby raději neudělat nebo minimalizovat, že? Nejrůznějších nápadů i podnikatelských záměrů má většina podnikavých lidí neustále v zásobě několik. Většina z těchto nápadů se ve skutečnosti použít nedá nebo vypadají na první pohled úžasně, ale ve skutečnosti zjistíme, že jsou nám k ničemu. V těchto projektech pak často utratíme moře peněz a ve finále i času.
Kterým chybám se tedy vyhnout?
Špatné plánování projektu
Pokud hodláte realizovat svůj projekt, je potřeba navrhnout jeho strukturu a další vývoj. Ze začátku si můžete myslet, že jde jen o ztrátu času, nicméně se později ukáže, že to bylo naopak. Většina podnikatelů se na realizaci svého plánu vrhne okamžitě a přitom si nedomyslí co bude s projektem za pár měsíců či za tři roky. Díky tomuto myšlení prodělává až 90% investorů.
Ujistěte se, kdo je majitelem projektu
Je vás na jeden projekt více? Již na startu si ujasněte, kdo je majitelem, jaké jsou jeho práva, kdo má jaký podíl a jak se zachovat v případě zisku či ztráty. Vše je nutné podložit písemnou smlouvou.
Naučte se delegovat práci
Máte vymyšlen projekt, chcete jej rozjet, ale netušíte, jak bude za rok či další čtyři úspěšný. Máte-li špatný návrh a projekt roste rychleji než očekáváte, můžete začít dělat chyby, které odstraníte jen stěží. Přemýšlejte již předem co budete dělat s velkým náporem objednávek nebo obrovskou návštěvností. Naučte se vhodně delegovat práci, rozdělovat ji mezi své kolegy tak, aby vás mohli v případě potřeby kdykoliv zastoupit. Projekt nesmí být závislý jen na vás.
Nastavte si konkrétní limity pro růst projektu
Je potřeba si nastavit konkrétní limity pro růst i případnou ztrátu projektu. Rozhodně se nevyplatí riskovat a utrácet či vkládat do projektu více peněz, než si můžete v dané chvíli dovolit. Nestaňte se bezhlavým investorem, který realizuje velké investice, často bez přemýšlení a se ztrátou.