Do důchodu v 67 letech. V budoucnu budeme muset pracovat déle

Je-li vám aktuálně 40, pak půjdete do důchodu o rok později, než chodí současní senioři. Je-li vám teprve 25, pak si budete muset na důchod počkat dokonce o dva roky déle. Tyto změny jsou nutné k tomu, aby v budoucnu nedošly peníze na placení penzí. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce a sociálních věcí. Ministryně Jana Maláčová nicméně dopředu avizovala, že změnu nepodpoří. Podle ní je důchodový věk již nyní dost vysoký a většina lidí se ho ve zdraví vůbec nedožije a práce je pro ně i tak nereálná.

Do důchodu se bude muset později

Podle ideální varianty by lidé v důchodu měli strávit přibližně čtvrtinu života. Aktuálně by tedy lidé měli podle tohoto modelu chodit do penze později, protože lidé se dožívají stále většího věku. Brzy by tak ve státní kase mohly chybět na vyplácení důchodů peníze.

Zvýšení věku by státnímu rozpočtu ušetřilo 2,3 bilionu korun, což by alespoň trochu zmírnilo nevyhnutelný důchodový deficit, který nás v příštích padesáti letech čeká. Zatímco Maláčová neplánuje návrh podpořit, jiní politici tvrdí, že je nebezpečné jej ignorovat. Takováto revizní zpráva se má dle zákona vypracovávat každých 5 let a pokud se dnes na její výsledky nebude reagovat, za dalších 5 let již může být pozdě.

Podobná snaha tu již nicméně jednou byla. V roce 2011 v rámci tzv. malé důchodové reformy prosadila tehdejší Nečasova vláda stále stoupající důchodový věk s tím, že se jedná o nutné opatření vzhledem k budoucímu nárůstu počtu seniorů. Jenže než se změna stačila dotknout příslušné generace, nově nastoupivší Sobotkova vláda důchodový věk zastropovala na 65 letech, kde by se měl zastavit v roce 2030.

Jak to tedy bude dále je zatím nejisté. Vyšší důchodový věk mají například v Řecku, Dánsku nebo i Francii, Irsku či USA. V těchto zemích se pohybuje mezi 66-67. Česko patří v Evropě ke státům, kde lidé odchází do důchodu relativně brzo.

You may also like...