Jak poznáte, že jste mikromanažer?
Pokud podnikáte, nejspíš už jste se někdy setkali s pojmem micromanagement. A nejspíš to nebylo v pozitivním smyslu – jen máloco je pro zaměstnance tak demotivující jako šéf, který pečlivě kontroluje každý jejich krok a chce činit veškerá rozhodnutí. To nakonec vede k tomu, že vedoucí ztratí širší rozhled a kárají své zaměstnance za každou chybku nebo za postup, který je odlišný od jejich.
Výzkumy ukazují, že 69 % zaměstnanců, kteří zažili micromanagement, zvažovali změnu zaměstnání, a 36 % z nich to doopravdy udělalo. 85 % dotazovaných uvedlo, že micromanagement negativně ovlivnil jejich pracovní morálku. Jak tedy poznat, že se z vás stal mikromanažer a jak se to dá změnit?
Typické znaky mikromanažera
Mikromanažeři neumí delegovat práci, protože nevěří, že by ji někdo mohl udělat tak dobře jako oni sami. Pokud někomu práci zadají, snaží se ho kontrolovat a vyžadují časté reporty. Tím ale obě strany jen ztrácí čas, který by mohli využít efektivněji. Také mohou po zaměstnancích požadovat, aby je zahrnuli do kopie každého e-mailu, který odešlou.
Mikromanažer
nikdy není zcela spokojený, což dává najevo častými stížnostmi. Vždy se snaží najít třeba i banální a nepodstatné chyby v práci ostatních pod záminkou, že ostatní motivuje k perfektním výsledkům, ve skutečnosti ale snižuje jejich pracovní výkonnost. Protože ostatním nevěří, nedává jim žádný prostor k vlastní iniciativě a nutí je dodržovat přesně stanovené postupy.
Co se s tím dá dělat?
Pokud se v těchto bodech poznáváte, prvním krokem je přiznat si, že máte problém. Snažte se si uvědomit, že dokonalost neexistuje, a nevyžadujte po svém týmu, aby dělal všechno podle vás. Snažte se delegovat práci na specializované pracovníky, a i když udělají chybu, zkuste se z ní oba poučit. Také není od věci si se svým týmem promluvit a získat od nich zpětnou vazbu, díky které můžete své vedení zlepšit.