Jak se udržet na podzim bez nachlazení

Konec léta bývá velice rychlý a ihned po velice horkých dnech přijdou nepříjemné ranní mrazíky. Podzim je pro organismus velice náročné období, které mnozí lidé odnesou nachlazením a rýmou. Pokud chcete, aby se vám tyto problémy letos vyhnuly, máme pro vás pár chytrých tipů, co můžete udělat pro zvýšení vaší obranyschopnosti.

Správná strava je základ

Celoročně platí, že abyste se udrželi v dobré kondici, je zapotřebí správně a pravidelně jíst. Na podzim je ideální zvýšit příjem bílkovin a naopak omezit sacharidy a tuky. Pro přísun bílkovin se skvěle hodí maso, vejce a mléčné výrobky. Mezi jídly, která prospějí vašemu zdraví a pomohou vám posílit imunitu, je dobré konzumovat citrusy, cibuli, česnek, kysané zelí a především sezónní ovoce a zeleninu – všeobecně je doporučováno jí sníst minimálně 500 gramů denně. Chcete-li doplňovat vitamíny potravinovými doplňky z lékárny, nejvíce vám v podzimním čase pomohou:

  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • Vitamín E

Vyrazte na vzduch

Tato rada se může zdát poněkud v rozporu s tím, že se snažíte vyhnout nachlazení. Pokud si však budete na studené počasí pomalu zvykat, nerozhází vaší imunitu prochladnutí venku ani velké změny teploty, kterým se zkrátka nevyhnete. Čerstvý vzduch má navíc celkově pozitivní vliv na funkci těla od dýchání až po metabolismus. Pokud se vydáte na delší procházku, nezapomeňte však na přiměřeně teplé oblečení a počítejte s možností, že může pršet.

Aktivita i odpočinek

Podzim je období, kdy většinu lidí provází nejen nachlazení, ale také únava. Abyste jí předcházeli, je dobré dodržovat doporučenou dobu spánku – ta činní 7 až 8 hodin. Při dlouhých večerech si také můžete odpočinout u televize nebo u knížky. Vedle relaxace však zařaďte do svého denního programu alespoň drobnou fyzickou aktivitu. Díky pohybu získáte nejen dostatek síly, ale také dobrou náladu, kterou vám nerozhází ani horšící se počasí.

You may also like...