Jak skloubit práci a děti na mateřské?
Ráda byste si během rodičovské dovolené přivydělala nějaké peníze k dobru, dokonce už i nějaké nabídky máte, ale nedostává se vám času? Možná pomůže jen pár tipů a triků, jak si ho lépe zorganizovat, abyste získali více času pro kariéru.
Hlídám, hlídáš, hlídáme
Variantou, která se nabízí hned, je nechat si děti pohlídat. Ať už v instituci typu školka či dětská skupina nebo od příbuzných, kamarádů, či známých.
Ne vždy je ale dobrý čas na hlídání, ať už protože dítě samotné nechce nebo nemáme nikoho ochotného v dostupné vzdálenosti. Často se také může stát, že vlastně vše co za danou dobu vyděláme, utratíme za školkovné nebo za hodinovou sazbu paní na hlídání.
Někdo také za hlídání považuje i domácí elektroniku – třeba televizi nebo tablet. Tento způsob sice není úplně doporučeníhodný, ale může se stát, že vám hoří termín a taková strategie vás může uchránit před nepříjemným mailem od šéfa.
Když děti spí, máma pracuje
Nejlépe se pracuje, když na to máte klid, tedy když děti spí. Zkuste využít chvíle po večerním uspání i jinak než u Netflixu, zmobilizujte veškeré síly a na chvilku si sedněte k práci. Garantujeme vám pocit k nezaplacení.
Pro noční sovy poněkud horší variantou je vstát ráno dříve než děti a pustit se do toho. V některých rodinách by to však znamenalo budíček ve čtyři, inu, každému podle jeho gusta.
Poobědový spánek v kočárku zase můžete strávit v kavárně – stačí dítě zaparkovat před okno, sednout si dovnitř nebo na zahrádku a za vůně cappucina se do toho pustit.
Pokud máte čerstvé miminko, které nespinká jinak, než na vás nebo v nosítku, vyplatí se převést si maximum práce do mobilu nebo tabletu – takto zvládnete pracovat i z gauče či za chůze. Delší texty můžete také diktovat.
Zapojte děti do práce
Pokud si přivyděláváte jinak než u počítače, třeba šitím oblečení nebo výrobou šperků, můžete zkusit děti zapojit. Posaďte je vedle sebe a nechte je přebírat třeba knoflíky, pomáhat vám s drobnými úpravami nebo načrtávat návrhy. Spojíte tak příjemné s užitečným – vy uděláte trochu více práce a dítě se zase učí manuální zručnosti.