Jak vybrat svářecí samostmívací kuklu?
Sváření je proces, který je v dnešním světě stále užitečnější. Abychom dbali na zachování zdraví svářeče, měli bychom vybrat tu nejkvalitnější kuklu. Jak na to?
Předcházíme poškození zdraví
Ke svařování potřebujeme mít po ruce ty nejkvalitnější pomůcky. Mnohem větší pozornost než tomu, jaký vybrat svařovací drát, bychom měli věnovat správné volbě svářečky a ochranných prvků. Kvalitní kukla nás chrání nejen proti popáleninám, ale také proti úrazu elektřinou či proti poškození zraku a dýchací soustavy.
Sledujte označení
Kvalitní svářecí kukly vždy nesou označení, že splňují danou normu. Tou je norma EN 379, která uvádí, jaké parametry kukla musí mít, aby ochránila oči. Kukly jsou dále děleny na další parametry. Lepší třídy ochranných prostředků vedou k méně unaveným očím, menším potížím s bolestmi hlavy, nebo k příjemnější a preciznější práci svářeče. Investice do kvalitní kukly se vám vždy vrátí.
Co sledovat
Pokud si přejete skutečně kvalitní kuklu pro profíky, vybírejte tu, která nabízí velké zorné pole. Mimo jiné byste měli mít k dispozici ergonomický hlavový kříž, se kterým se kukla pohodlněji nosí. Další významný parametr je možnost doplnění kukly o výdechový ventil. Při svařování tak předejdete dalším zdravotním komplikacím spojeným se vznikem dýmu s toxickými látkami.
Napájení filtru kukly
Další parametr, který vás může zajímat, je napájení samostmívacího filtru u vaší ochranné kukly. Profi kukla nabízí napájení ze solárního článku a baterie.
Jednotlivé metody
Pokud budete svařovat metodou MIG/MAG, měli byste mít rozsah clony mezi 9 až 13 DIN. Svařování tigem bude vyžadovat nižší proud, proto i rozsah clony je nižší, 5 až 9 DIN. MMA svařování bude vyžadovat clonu podobnou první zmíněné metodě, tedy 9 až 13 DIN.
Svářečskou kuklou si chráníte to nejcennější, co máte – své zdraví. Vždy si kupujte to nejkvalitnější, co zrovna můžete. Investice se vám vrátí.