Jaké jsou typy podnikání a který je pro váš začátek ten pravý?
Pokud jste se rozhodli začít podnikat, je to pro vás zajisté velký krok do neznáma a mnohdy se nejspíše zcela ztrácíte v nepřeberných a nepřehledných zákonech a typech podnikání, které jsou nabízeny. My vám nyní představíme nejzákladnější rozdělení, abyste mohli udělat první krok dobrým směrem.
Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)
Tato forma je nejčastější volbou začátečníků, kteří začínají podnikat od nuly. Výhodou je velice snadné daňové nastavení a zároveň rychlé a také jednoduché zařízení živnostenského oprávnění, které jako jediné pro podnikání jako OSVČ potřebujete. Existují zde však i rizika, která si málokdo uvědomuje:
- Podnikatel ručí veškerým svým majetkem
- Firma stojí pouze na jediném člověku, který je v případě problému nezastupitelný
- Nízká prestiž v očích zákazníků i konkurence
Společnost s ručením omezením (s.r.o.)
V porovnání s OSVČ, je podnikání formou společnosti s ručením omezením administrativně složitější a v rámci tisíců korun i finančně nákladnější. Přesto není založení s.r.o. v České republice ničím složitým, co byste po samostudiu zákonů nebo s pomocí specializované firmy sami nezvládli. Velkou výhodou je to, že zde odpadají komplikace zmíněné u samostatné výdělečné činnosti. V první řadě nehrozí, že přijdete při chybě o všechen majetek, protože ručíte jen kapitálem společnosti. Také získáte lepší pověst a možnost vést firmu s dalšími partnery.
Pro firmy v zahraničí
Pokud jste již vlastníkem firmy v zahraničí a chcete začít podnikat i v místních končinách, je to velice jednoduché. Jako plnohodnotná alternativa poslouží založení organizační složky v České republice, jež má funkci pobočky vaší firmy, je na ni vázána a nevyžaduje tak žádný kapitálový vklad. Dalším hlavním rozdílem mezi samostatnou kapitálovou společností a organizační složkou je ten, že organizační složky nemají vlastní právní subjektivitu.