Jste stále unavení a zapomínáte? Pravděpodobně trpíte nedostatkem hořčíku
Pravidelný a dostatečný příjem různých minerálních látek a vitamínů je pro naše tělo velmi důležitý. Jedním ze stěžejních minerálů je hořčík. Jeho význam spočívá především v tom, že se podílí na více než tři sta druzích různých metabolických procesů v našem těle. Ze statistik však vyplývá, že s jeho nedostatkem se potýká téměř osmdesát procent populace. Dlouhodobý nedostatek hořčíku není radno podceňovat, neboť může vyústit v závažné zdravotní problémy, jako například onemocnění ledvin nebo Crohnovu chorobu.
Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku hořčíku?
Organismus se nás obvykle na nedostatek hořčíku snaží upozornit nejrůznějšími varovnými signály. Mezi ty nejčastější patří především různé typy úzkosti, poruchy paměti a svalové křeče. Dalšími příznaky mohou být ztráta chuti k jídlu, únava, nesprávný srdeční rytmus, ale i vysoký krevní tlak. Naše tělo by mělo obsahovat správně přibližně dvacet pět gramů tohoto minerálu, což je ve srovnání s ostatními stopovými prvky poměrně velké množství. Největší množství hořčíku nalezneme v kostech a v krvi. Problém s nedostatkem hořčíku v celosvětové populaci bývá někdy dáván do souvislosti s moderním zemědělstvím, zejména s používáním různých chemických prostředků, neboť plodiny, které na této půdě vyrostou, obsahují obvykle mnohem méně hořčíku, než by měly.
Jak tělu dodat hořčík?
Vysokým obsahem hořčíku se mohou pochlubit například kešu oříšky, mandle, avokádo, banány, čočka, fíky, dýňová a slunečnicová semínka, rýže a také špenát. Překvapivě vysoké množství tohoto minerálu, konkrétně 11 % doporučené denní dávky, ale obsahuje i sklenička obyčejné vody s citronem. To je také jedním z důvodů, proč se její pití ráno doporučuje. Pokud vás trápí větší nedostatek hořčíku, je vhodné dodat ho vašemu tělu nejen v přirozené podobě, ale také prostřednictvím nejrůznějších potravinových doplňků.