Lidé dnes pracují více, nemají však čas na blízké a stávají se workoholiky
Kolik času trávíte ve svém zaměstnání? Trávíte v něm jen dobu, kterou máte uvedenou ve smlouvě, nebo do svého zaměstnání vkládáte více úsilí a trávíte v něm hodin déle, než je nutné? Podle posledních průzkumů lze říct, že stále více lidí začíná ve svém zaměstnání trávit více času, než kolik času tráví se svou rodinou. To je samozřejmě špatně. Člověk by měl trávit více času s blízkými než v zaměstnání, kvalita offline vztahů je totiž velice důležitá a může ochránit člověka před syndromem vyhoření. Bohužel zmiňovaný syndrom vyhoření je dnes to, s čím se setkáme velice často. Vede z workoholismu, který vzniká právě díky tomu, že v práci trávíme více času, než kolik bychom měli.
Workoholismus je problém, který v současné době sužuje nejednoho člověka. Lidé se naučili dávat práci na první místo, vždyť je doslova živí. Jenže nikdy by neměla práce přerůst přes hlavu a člověk by se do ní neměl ponořit natolik, aby zapomínal a zanedbával veškeré své okolí nebo další věci.
Neustálá touha pracovat, neustálé ponoření do práce však vede ke zmiňovanému syndromu vyhoření.
Jste nebo nejste workoholikem?
A tak se nabízí otázka, jestli jste nebo nejste workoholikem. Dokážete si bez práce představit den? Musí být práce součástí vašeho každodenního rozvrhu? Preferujete ji před dovolenou nebo trávením času se svými blízkými? Pokud jste po zodpovězení otázek zjistili, že asi máte k práci trochu nezdravý vztah, je třeba s tím něco dělat, než se workoholismus převtělí v syndrom vyhoření, což se stává skutečně velice často.
Co je to syndrom vyhoření?
Syndromem vyhoření se rozumí stav, který je jen důsledkem dlouhodobého pracovního stresu, který následovně vede k vyčerpání, ke ztrátě ideálů, ke ztrátě motivace a vůbec ke ztrátě celkové vůle k práci. Je to jakési vyhasnutí organismu a člověka jako takového.