Loterijní byznys kvete: Češi sázejí stále víc a víc
Sázkový byznys v Čechách stále kvete, o čemž svědčí nejnovější čísla. Podle nich dochází k meziročnímu zvýšení navzdory tomu, že v posledních dvou letech došlo ke zrušení řady herních zařízení. Potvrzuje to skutečnost, že lidé u nás mají o tuto zábavu stále velký zájem a státní kasa velké příjmy.
Odvody z her se zvýšily
Podle dostupných údajů Ministerstva financí Češi v loňském roce prosázeli 152,2 miliardy Kč, což je v porovnání s předcházejícím rokem ještě o 10,2 % více. Z toho vyplývá, že se zvýšily i výhry a to o 14,1 %. Dosáhly tak na částku 121,8 miliardy Kč. Legální provozovatelé loterií a dalších her loni získali příjmy 30,4 miliardy Kč, ovšem v roce 2014 si připsali na svá konta ještě o miliardu více. Tento uvedený meziroční úbytek je ale velice snadno vysvětlitelný tím, že od roku 2014 ubylo celkem 17 247 herních zařízení. Zrušilo je ministerstvo financí. Ovšem odvody z loterií se vyšplhaly ba 8,1 miliardy Kč v roce 2015, což je v porovnání s rokem 2014 dokonce ještě o čtvrt miliardy Kč více.
Objem peněz se rok co rok zvyšuje
Jak se na prosázené částce podílí jednotlivé druhy hazardu? Interaktivní videoloterijní terminály sebraly částku přes 49 miliard korun, tedy v podstatě skoro třetinu z celkové částky a mají tak nejvyšší podíl. Za nimi v závěsu následují kurzové sázky s 43,8 miliardami Kč a dále potom výherní hrací přístroje s 32,2 miliardami Kč. Statistika také zaznamenala vzrůst internetových kurzových sázek, což samozřejmě naprosto kopíruje současné trendy na trhu. Stále více lidí sází přes internet. Proto zatímco v roce 2014 si internetové kurzové sázky ukrojily 82,6 %, v loňském roce to bylo už 86,8 %, tedy o 4,2 % více. Kromě toho stoupá i objem sázek okamžitých loterií i internetových kurzových sázek, ostatně tento trend pokračuje rok co rok. Je to podobné jako u půjček, rok co rok si domácnosti půjčují více.