Na co si dát pozor při sestavování kupní smlouvy
K prodejům, respektive ke koupi nemovitostí docházelo v uplynulých letech opravdu hojně. A možná jste i vy patřili k těm, kteří se k tomuto kroku rozhodli. Anebo se teprve mezi kupující či prodávající zařadíte. V takovém případě pamatujte na to, aby byla kupní smlouva bez jediné chyby. Raději si najměte schopného právníka, který ji sestaví na základě posledních a aktuálně platných zákonů. Jen tak předejdete problémům, které z přešlapů ve smlouvě mohou vzniknout.
Věcné břemeno mnohdy chybí
Pojďme si prozradit chyby, které jsou často opomíjené nebo které člověka ani nenapadne zkontrolovat. Pokud jste se domluvili na prodeji nemovitosti, respektive na koupi nemovitosti, do hry vstupuje možnost věcného břemena. Je důležité se informovat o tom, jestli je součástí nemovitosti ještě někdo nebo něco dalšího. A je důležité, aby, v případě, že je, to bylo zařazeno do smlouvy.
Bohužel na tuto skutečnost se velice často zapomíná. Věcné břemeno velice často nebývá uvedeno nebo naopak bývá, ale jako spoluvlastník či majitel podílu nemovitosti. Zkontrolujte si, jestli je informace s tímto uvedená v takovém znění, na jakém jste se dohodli.
Prodej manželům
Velmi často dochází k přešlapům ve smlouvě, pokud se nemovitost prodává jenom jednomu z manželů. Opět je důležité si zkontrolovat, jestli jsou ve smlouvě uvedené přesně ty informace, na kterých jste se domluvili. A jestli je součástí smlouvy pouze ten člověk, se kterým ji uzavíráte. Pokud by byla smlouva uzavřená mezi vámi a manželi, kteří se však na koupi nedomluvili, mohlo by to opět mít nemilé dohry, i když by to vlastně nebyla vaše chyba.
Kupní smlouva je zkrátka trochu oříškem, pokud je zároveň dokumentem, který poukazuje na nakládání se společnou věcí. A nezáleží na tom, jestli je to bytová jednotka v nejvyšším patře panelákového domu nebo rodinný domek na předměstí či pozemek, který je svými rozměry rovný pár metrů čtverečním.