První vlaštovka v bankovním podnikání nesmí padnout
Bankovnictví je pěkně starým druhem podnikání. Mnoho lidí netuší, kdy se vlastně zrodilo. Přitom nejstarší banka světa, italská Monte dei Paschi di Siena má nyní potíže. Italská vláda se ale rozhodla, že ji v problémech nenechá a pomůže nejenom jí, ale celému svému bankovnímu sektoru.
Pád může ohrozit i Evropskou unii
Italská banka Monte dei Paschi di Siena existuje od roku 1472 a má tedy za sebou historii dlouhou téměř pět a půl století. Ovšem zátěžové testy před časem ukázaly, že tento bankovní dům s úctyhodnou tradicí je bohužel nejslabší v celé Evropské unii. To je varovný příznak. Pokud by tato banka padla, znamenalo by to potíže i pro další banky v Itálii, ale nejenom pro ně. Vzhledem k provázanosti bank a ekonomik v EU by to mohlo ohrozit i samotnou unii. Navíc i další italské banky se potýkají s potížemi. Jejich bankéřům nedávají spát špatné úvěry ve výši až v přepočtu 9,7 biliónu korun. Nejhůře je na tom ale právě Monte dei Paschi di Siena.
Drobné střadatele sanace neovlivní
Uvedená tradiční banka potřebuje do konce roku 2016 v přepočtu asi 135 miliard korun, aby mohla navýšit kapitál pocházející ze soukromé sféry. Když ale žádala Evropskou centrální banku, aby jí na tuto operaci poskytla více času, ta ji odmítla. Italská vláda se proto rozhodla tuto banku a svůj bankovní sektor sanovat. I když se banka snažila státní sanaci vyhnout, protože přinese ztráty majitelům akcií této banky, nakonec se bez ní neobejde. Situace v Monte dei Paschi di Siena je v současnosti bohužel taková, že bez zásahu zvenčí by nejpozději do čtyř následujících měsíců mohla vybrat všechnu svoji hotovost. Italská vláda ale požádala o půjčku v přepočtu přibližně 540 miliard korun právě na záchranu bankovního sektoru. Státní záchrana nejstarší banky světa se podle italského ministra hospodářství Piera Carla Padoana dotkne lidí, kteří zde mají peníze uloženy, jenom minimálně.