Rady od hasičů, abyste se příště vyvarovali požárům aneb jak zacházet s adventními věnci
I když už je několik týdnů po Vánocích, stejně se mnozí ještě vzpamatovávají z těchto svátků. Důvodem toho jsou požáry, ke kterým došlo v mnoha domácnostech. Za požáry stojí bohužel oblíbené dekorace připomínající nám to, kolik dnů ještě zbývá do Štědrého dne. Mluvíme o adventních věncích, na které upozornila firma Extéria, která se zaměřuje na poskytování poradenství v oblasti BOZP a PO (o firmě se dočtete v mnoha referencích klientů a recenzích spokojených zaměstnanců na internetu). Zmiňovaná firma stejně jako hasiči upozorňovala na to, že adventní věnce a svíčky na nich jsou jen otevřeným ohněm, tudíž by se k nim tak měli lidé i chovat.
Pokud stále ještě váš stůl zdobí adventní věnce, stále se vás to ještě týká. Proto si pročtěte několik rad, které hasiči doporučují lidem, aby se požárům způsobených adventními věnci vyvarovali.
Rady od zkušených hasičů
- Svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru. Nemluvíme v tomto případě jenom o svíčkách na adventním věnci, ale o svíčkách obecně.
- Pozor si dávejte zejména v případě, že se nachází ve vaší domácnosti děti nebo domácí mazlíčkové. Ti jsou rizikovým faktorem a mohou svíčku kdykoliv hravě převrhnout.
- Věnce nemívejte na stolech příliš dlouho, zejména pokud jsou vyrobené z chvojí nebo jehličí. Po nějaké době jsou takové adventní věnce suché, tudíž chytnou snáze.
- Vždycky zajistěte svíčce stabilitu. Ideálně ji umístěte na nehořlavou podložku, díky které nebude svíčka v přímém kontaktu s pokladem věnce.
- Svíčky i celý adventní věnec umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Neomotávejte kolem svíčky chvojí, které může tímto způsobem velice hravě vzplanout.
- Svíčky na adventní věnec správně vybírejte. Nejsou vhodné klasické svíčky, které jsou určené do svícnů. Takové svíčky totiž brzy prohoří, což následně povede ke vzplanutí věnce.