Šetřete do důchodu
Do důchodu se v současné době odchází v 65 letech. Samozřejmě můžete očekávat vyplácení důchodů. Ty ale nemusí naplno pokrýt vaše životní náklady. Je dobré si tedy už určitou část z příjmu odkládat stranou.
Kolik peněz odkládat?
Nevíte kolik peněz odkládat do důchodu? Pak si vše sepište a spočtěte. Předpokládejme, že se v důchodu chcete udržet na stejné životní úrovni jako nyní. Jaké jsou vaše aktuální měsíční příjmy? Jaké jsou vaše výdaje? Obě čísla napište na papír a zaměřte se na jejich rozdíl. Právě ten určuje, kolik byste mohli maximálně odložit z každé výplaty. Vkládáte neutracené příjmy také jinam? Investujete? Pak tuto částku odečtěte od vašeho přebytku. Pokud vám výsledná částka připadá malá, je zapotřebí přehodnotit dosavadní investice a celkově analyzovat vaše výdaje. Jsou vaše investice důležité? Vyplatí se vám investovat? Pokud ne, využijte peníze pro vaši budoucnost. Zrušte pravidelné platby, které nemají stejnou či větší důležitost a nutnost než vytváření rezervy do důchodu.
Obecně platí, že pokud si chcete udržet stávající úroveň, musíte odkládat vždy deset procent z příjmu, a to od doby, kdy jste osobou výdělečně činnou. Málokdo ale tento postup aplikuje. Většinou si lidé potřebu šetření na stáří uvědomují později, a proto je zapotřebí odkládanou částku zvýšit. Čím později tedy začnete šetřit, tím větší by odkládaná částka z příjmu měla být.
Důchodový plán
Vytvořte si tedy důchodový plán, kde spočítáte, kolik vám do důchodu ještě zbývá let. Berte v potaz, že se situace ještě může změnit. Aktuální věk pro odchod do důchodu je tedy 65, ale v budoucnu se může posunout výše nebo níže. Počítejte tedy se situací, že by se do důchodu šlo už v šedesáti letech (i když je to nepravděpodobné). Ušetřete částku, která vám vydrží alespoň do devadesáti let vašeho života. Spočtěte sumu, kterou potřebujete ušetřit a rozdělte ji na pravidelně odváděné částky.
Nepodceňte tedy šetření a užijte si spokojený a šťastný důchod.