Stát začal půjčovat na bydlení. Kolik je možné si půjčit?
Pokud toužíte po svém vlastním bydlení, možná víte, že od letošního října bude vlastní bydlení doslova nedosažitelné. Banky se totiž rozhodly zpřísnit pravidla, která se točí kolem půjček na bydlení. Mladí lidé, kteří si zatím nemohli vybudovat kariéru či rozjet velký byznys, by si tak na své bydlení nemohli dosáhnout, kdyby se však stát nerozhodl půjčit mladým lidem do šestatřiceti let půjčku na bydlení, která sice není velká, ale je výhodnější než půjčka od bank. Bohužel se kolem těchto půjček točí podmínky, které je třeba splnit.
Jelikož mladé páry zanedlouho nebudou moct dosáhnout na klasicky vysoké hypotéky, stát se rozhodl, že zahájí Program pro mladé. Do programu je vloženo 650 milionů korun, ovšem každý žadatel může dosáhnout jen dvou milionů, pokud splní důležité podmínky. Ovšem dva miliony jsou vyčleněny jen pro koupi pozemku nebo hotového domu. V případě bytu je možné získat jen 1,2 miliony.
Jaké jsou podmínky státní půjčky?
Jak jsme zmínili, kolem státních půjček se točí mnoho podmínek, které je třeba splnit, jinak se na hypoteční úvěr nedosáhne. Tou nejdůležitější podmínkou je, že každý žadatel musí mít minimálně pětinu vlastních příjmů na danou nemovitost, kterou touží vlastnit. To však není jediná podmínka. Úvěr je třeba splatit do deseti let, pokud se půjčilo jen na modernizaci bydlení, a do dvaceti let, pokud se domácnost koupila, nikoli modernizovala.
Další podmínkou je, že žadatelům musí být méně než 36 let. Stejně tak je nutné doložit své příjmy, aby se dokázalo, že budete moct úvěr splácet.
Pozor, s hypotékou nelze kombinovat
Pokud si však myslíte, že od státu si půjčíte dva miliony a od banky další dva miliony, zapomeňte na to. Státní půjčky na bydlení bohužel nelze kombinovat s klasickým hypotečním úvěrem. I když je úvěr od státu výhodnější než od banky, za dva miliony se nekoupí moderní nemovitost, pokud chcete bydlet ve velkém městě.