Thajsko není Česko aneb jak se v Thajsku chovat
Pokud cestujete do zahraničí, měli byste si o dané zemi něco zjistit dopředu. Důvod je ten, že ne všude je to stejné jako v České republice. Ne všude jsou stejné zvyky a tradice, ne všude se mluví anglicky a ne všude se dá platit nejznámějšími platidly. Největší pozor si dávejte na různé zákazy a příkazy, v Singapuru je dokonce možné dostat rákoskou za to, že odhodíte žvýkačku nebo odpadky mimo koše. Singapur je sice na zákazy a příkazy vysazený, ovšem mnohé zákazy a příkazy najdete také v Thajsku. Zde si dávejte pozor zejména na konkrétní chování, které je v mnohých případech protizákonné.
Kromě toho, že je nutné v Thajsku chodit vhodně a slušně oblečení (nepovolují se žádné vyzývavé kousky), nepodporuje se zde ani nudismus. Pokud se opalujete byť jen s dolním dílem plavek, jedná se o protizákonnou činnost, kterou mohou následovat pokuty.
Pozor si dávejte i na to, jak se chováte v chrámu. Chování v chrámu má svá vlastní pravidla, která je nutné dodržovat. Zaměřme se však obecně na chování, co je povolené a co se naopak nesluší.
Chování v Thajsku
- Nohy jsou v Thajsku považovány za nečisté a nesmí se dotýkat druhých nohou. Nohy jsou zároveň brány jako nejnižší část těla, proto se nesmí dávat vysoko – nesmí se konkrétně dávat nohy na židli či podobně.
- V Thajsku je zakázané si sedat na polštář, který je určený na spaní. Stejně tak je zakázané dávat si nohy na polštář.
- Nedivte se tomu, když po vás budou Thajci chtít, abyste se vyzuli. Na mnohých místech se jedná o opravdu běžnou záležitost. Zouvání je běžné například v chrámech, také v palácích a mnohdy vás mohou majitelé drobných obchodů požádat o totéž.
- Nikdy se nedotýkejte hlavy místních lidí. Hlava je považována za nejdůležitější část těla a je sídlem duše. Pokud se náhodou stane, že se hlavy někoho jiného dotknete, ihned se omluvte.
- Pokud mluvíte s místními lidmi, neměli byste zvedat hlas. Také byste se měli vyvarovat přehnané gestikulaci.