Trump zmínil obchodní válku – jak na to reagovaly akcie?

Položte kuličku na horskou dráhu a budete blízko tomu, jak by obchodníci popsali nedávný výskyt výkyvů v amerických akciích. Ten byl způsoben tweety prezidenta Donalda Trumpa. Začalo to v pátek, kdy se investor soustředil na projev předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella v Jackson Hole ve Wyomingu. Trump na Twitteru označil čínského Xi Jinpinga potenciálního nepřítele a doporučil stáhnutí amerických společností z Číny. Americké akcie utrpěly jednu ze svých nejhorších ztrát v roce, klesly až o 3 %, protože investoři začali vkládat peníze do bezpečnějších obchodů.

Víkendový zmatek

Následoval víkend plný zmatku, když Trump uznal, že to může eskalovat do obchodní války. Jeho nejlepší mluvčí později jeho výroky upřesnil, Trump prý měl na mysli to, že lituje dalšího navýšení cen. A americké akciové futures klesly o další 2 %, když se asijské trhy v pondělí ráno znovu otevřely.

Uklidnění přišlo z Číny

Teprve tehdy, když čínský vicepremiér Liu He přišel se smírčím návrhem, akcie vyrovnaly ztráty, což Trumpa očividně natolik zaujalo, že souhlasil s „klidným“ jednáním. Vyhlídky na dohodu s Čínou jsou nyní lepší než kdykoli předtím. Od doby, kdy jednání začala v loňském roce, dospěl prezident k závěru, dokonce i když top-editor státní správy v Pekingu zpochybnil jeho verzi událostí.

Bouře na Twitteru

Čistý výsledek třídenní války na Twitteru ponechal americké akcie k pondělnímu uzavření ve výši 1,5 %. „To je způsob, jakým vyjednávám,“ uvedl Trump a dodává: „V průběhu let se mi to osvědčilo.a i pro zemi je to ještě lepší.“ Ze stresu, který tím způsobil investorům, si nic nedělá. Může se americký trh opět obávat podobných výroků a zmatků na trhu díky svému prezidentovi? Odpověď zní: nejspíše ano. Trump nikdy nebude tipem diplomatického státníka. Jde si tvrdě za svým. A to je to, co Američané věděli, když ho volili.

 

You may also like...