V popelnicích ročně končí tuny jídla. České domácnosti často každý měsíc vyhodí potraviny za 1700 korun
Ročně v Česku skončí až 830 000 tun potravin v odpadkovém koši. Každá domácnost pak měsíčně vyhodí jídlo až za 1700 korun. To jsou děsivá čísla, která by rozhodně nikoho neměla nechat v klidu. Potravinový odpad prý tvoří až 30 % veškerého odpadu vyprodukovaného v domácnostech. Až pro 59 procent Čechů je nejčastějším důvodem to, že se potraviny prostě zkazí. Běžně prý lidé vyhazují hlavně pečivo, které se masově produkuje za nízké ceny, ale také je velmi nekvalitní, rychle tvrdne a plesniví. Dále jde o ovoce, zeleninu a masné či mléčné výrobky, kde se lidé nejvíce obávají překročení data spotřeby.
Na vině jsou hlavně mladí
Největšími plýtvači jsou pak mladí Češi. Zatímco starší generace nad 55 let nikdy nevyhodí jídlo ve 38 procentech případů, u mladých lidí pod 34 let je to jen 11 procent. Horší přístup mladé generace je prý způsoben tím, že sama nikdy nezažila období nouze a nedostatku potravin, které mohlo být ještě pro naše rodiče poměrně běžné.
Podle výzkumů se za posledních 5 let také zdvojnásobilo množství lidí, kteří za potraviny měsíčně utratí více než 3000 Kč. Jídlo většinou nakoupí ve větším množství a co nestihnou spotřebovat, to jednoduše vyhodí. Měsíčně se může jednat o jídlo v ceně až 1700 korun, což je tedy více než polovina utracené částky. Problémem jsou zejména akční nabídky supermarketů, které lidi „nutí“ nakupovat ve velkém i to, co nepotřebují.
Jak se v Česku plýtvá? Z bezmála 830 000 tun odpadu ročně vyhodí:
- 53 % domácnosti
- 19 % zpracovatelský průmysl
- 12 % stravování
- 11 % produkce
- 5 % velkoobchod a maloobchod
Je tedy zřejmé, že největším problémem jsou právě domácnosti a ne obchodnici, jak se často říká. A jaké je řešení? Především osvěta a také osobní zodpovědnost lidí, kteří nakupují impulzivně a bez rozmyslu. Jde přeci i o jejich peníze. Vyhodit zboží je to stejné jako by koruny spláchli do záchodu.